Buradasınız: Home » Haberler » İçinde Kuaförlerin de Bulunduğu AVM’lerin Açılış Kapanış Saatleri Daraltılmalı

İçinde Kuaförlerin de Bulunduğu AVM’lerin Açılış Kapanış Saatleri Daraltılmalı

İçinde Kuaförlerin de Bulunduğu AVM’lerin Açılış Kapanış Saatleri Daraltılmalı

Palandöken, içerisinde Kuaför, berber, terzi gibi esnaf kolundan dükkanların bulunduğu AVM’lerin açılış kapanış saatlerinin daraltılması gerektiğini dile getiriyor.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “AVM sayısı her geçen yıl artıyor. AVM’nin içersinde kuaför, berber, terzi, süpermarket gibi neredeyse tüm esnaf kollarında iş yapan mağazalar var. Çevresindeki esnafın kazancını azaltan AVM’ler bayramlarda ve özel günlerde kapalı olmalı, açılış kapanış saatleri daraltılmalı” dedi. Bu yıl sonunda AVM sayısının 450’ye çıkacağı, 2023’te ciro hedefinin ise 200 milyar lira olacağını öngörüyorlar. Tüm esnafımızın ekmeğini bölen AVM’lerin açılış kapanış saatleri daraltılarak tekrar düzenlenmeli ve kural haline getirilmeli. Esnafın en çok iş yaptığı saatlerde AVM’ler kapalı olmalı. Bununla birlikte esnafın en çok iş yapması gereken bayramlar, özel günlerde de ziyaretçi akınına uğrayan yine AVM’ler oluyor. Ankara ve Antalya büyükşehir belediyeleri geçtiğimiz yıl bayramda AVM’lerin kapalı olacağına dair karar almıştı. Bu kararın tüm belediyelere örnek olmasını istiyoruz. Uygulanabilir şekilde bayram, sevgililer günü, 23 Nisan gibi özel günlerde esnafımızın iş yapabilmesinin önü açılmalı” şeklinde konuştu.

AVM’lerin açılış oranının esnaf açılış oranının 2 katından fazla olduğuna dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde AVM’ler açılışları ve ciroları bazında her yıl yüksek artış oranlarına ulaşıyorlar. Öyle ki son 5 yılda ciroları 60 milyar liradan yüzde 120 artarak geçtiğimiz yıl 132 milyar liraya çıktı. Bu da kuralsız şekilde açılan AVM’lerin ne kadar hızla büyürken, esnafın ise aksine bir büyüme gösterdiğini açıkça ortaya koyuyor” diye konuştu.

kaynak: hürriyet.com.tr

Yorum Yapın

© 2015 Designed By Atokyay

Scroll to top