Buradasınız: Home » Manşet » Kendi Markasını ve Eğitim Kurumunu İnşaa Eden Kadın: Sibel Demir

Kendi Markasını ve Eğitim Kurumunu İnşaa Eden Kadın: Sibel Demir

Kendi Markasını ve Eğitim Kurumunu İnşaa Eden Kadın: Sibel Demir

Güzellik sektörü çığ gibi büyüyor Türkiye ve yurtdışında bence en geçerli mesleklerden biri olduğunu düşünüyorum. Biz Özel Sibel Demir Güzellik Kursu’nda verdiğimiz eğitimlerle öğrencilerimize kocaman 24 ayar bir altın bilezik veriyoruz.

Profesyonel ve kalıcı Makyaj denildiğinde Türkiye’de akla ilk gelen isimlerden ve bu alanda danışmanlık seviyesine ulaşmış bir eğitmen; Sibel Demir. 2010 yılında kurduğu Sibel Demir Akademi ile güzellik sektörüne bir çok isim kazandırmış ve verdiği eğitimlerle ev hanımlarını dahi meslek edindirmiş olan Sibel Demir şimdilerde T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Sibel Demir Güzellik Okulu’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerine kalıcı makyaj, profesyonel makyaj, protez tırnak, ipek kirpik, saç simülasyonu, kirpik lifting eğitimleri veriyor. Sibel Demir’in sektörün gelişimine katkı sağlayan bu güzel okuluna konuk olduk ve başarılı eğitmen ile siz değerli okuyucularımız için hoş bir röportaj gerçekleştirdik.

 KL: Okuyucularımız için kendinizi tanıtabilir misiniz?

Sibel Demir: 1977 yılı Hatay doğumluyum. Meslek hayatıma 29 yıl önce kuaförlük sektöründe alaylı olarak başladım. Daha sonra Mehmet Tatlı’da salon makyözlüğü yaparak meslek hayatıma devam ettim. Alaylı olarak başladığım meslek hayatımda ilerleyen süreç içerisinde profesyonel makyaj alanına çok daha yatkın olduğumu fark ettim. Dergi ve kataloglarda gördüğüm profesyonel makyajları kendime ve başkalarına uygulayarak pratik yaptığımda, gayet başarılı sonuçlar aldığımı gördüm ve o zamanlar Türkiye’nin tek güzellik okulu olan LCC Lisan ve Kültür Merkezi’nde profesyonel makyaj eğitimimi tamamlayarak sektöre ilk profesyonel adımı atmış oldum. İlk profesyonel makyaj eğitimimi tamamladıktan sonra M.A.S. Makyaj Akademi Profesyonel Makyaj, TV & Sinema Renkli & Kozmetik Makyaj eğitimlerini de üzerine ekleyerek sinema ve TV sektöründe makyözlük yapmaya başladım. Yaklaşık 10 yıl boyunca klip çekimleri, sinema filmleri, albüm kapakları, defileler gibi bir çok başarılı işin kamera arkasında makyöz olarak çalıştım. 2010 yılından sonra da kendi makyaj stüdyomu açarak, sektörde kendi adımı bir marka olarak duyurmak için çalıştım.

KL: Mesleğe başlama hikayenizden kısaca bahsedebilir misiniz?

S.D.: Ben 13 yaşındayken, ortaokul zamanlarımda annem tekstil işinde çalışıyordu ve benim de moda tasarım okuyup iyi bir stilist olmamı istiyordu. Ancak ben o yaşlarda bile süse püse çok meraklı olduğum ve sürekli ayna karşısında makyaj yaptığım için kuaför olmayı kafama koymuştum. Bir yaz tatilinde annem beni kendi gittiği kuaföre çırak olarak verdi; “eti senin kemiği benim” diyerek. Ben kuaförlük sevdasından vazgeçeyim diye, patronlarımdan bana yapabildikleri tüm eziyetleri yapmalarını istemiş. Ama benim hırsım ve azmim annemin ricasının önüne geçti. Böylece sektöre ilk adımımı annemin gittiği kuaför salonunda atmış oldum.

KL: Kalıcı makyajı profesyonel olarak yapmaya ne zaman karar verdiniz?

S.D.: Kalıcı makyajın daha yeni yeni Türkiye’ye geldiği dönemlerde, 2008 yılında bu konuda eğitim almaya karar verdim. Çok hevesli bir şekilde araştırmaya başladığımı hatırlıyorum. Ancak, bu konu ile ilgili bir handikabım vardı; uygulamalar iğne ile yapılıyor ve sonuçta az da olsa kan ortaya çıkıyor ve ben de kan görmeye asla dayanamayan bir insandım. Açık söylemek gerekirse bu sebeple ilk başta vazgeçer gibi oldum… Ama bu işin bana getireceği prestij tabi ki önemliydi. Ancak dürüst olmak gerekirse; bunun yanında bir “profesyonel makyaj uzmanı” olarak edinilen kazançla “kalıcı makyaj uzmanı” olarak edinilen kazanç arasındaki farkı da göz önünde bulundurunca, bir miktar kan görmenin beni öldürmeyeceğine karar verdim. J Böylece, kalıcı makyaj eğitimi alıp hızlı bir şekilde profesyonel uygulamalarımı yapmaya başladım.

KL: Kalıcı makyaj uygulaması ne kadar sürer? Yan etkileri var mıdır?

Uygulama süresi her bölge için değişiklik gösterir. İyi bir kaş uygulaması çıkartmak için tasarımıyla birlikte yaklaşık 1,5 saat zaman ayırmak gerekirken, komple dudak uygulaması 2,5 saat kadar sürebilir. Kalıcı makyaj doğru ve kurallara uygun bir şekilde yapılıp kaliteli ürünler kullanıldığı taktirde herhangi bir yan etki göstermez. Sadece göz ve dudak gibi bölgelerde, çok hassas ciltlerde 1 gün kadar süren hafif ödem gözükebilir. Uygulamanın kalıcılık süresi cildin yapısına göre değişiklik gösterir; kuru ciltlerde 1-1,5 yıl kalırken, yağlı ciltlerde süre 6 aya kadar kısalabilir. Tabi eskiden bu işlemler tattoo boyasıyla yapıldığı için kalıcılık süreleri daha uzundu. Ancak şu anda doğal pigmentlerle işlemleri gerçekleştirdiğimizden kalıcılık süresi kısalsa da daha sağlıklı bir ürün olduğunu söylemekte fayda var.

KL: Kalıcı makyaj 3D tekniği ve kıl tekniğinden bahseder misiniz?

S.D.: Kalıcı makyajın ilk çıktığı yıllarda sadece “dolgu tekniği” dediğimiz tek bir teknik vardı. Şimdi ise daha doğal görünüm elde etmek için “3D kıl tekniği” dediğimiz tekniği uyguluyoruz. Kişinin kendi kaş kılları arasına 3 boyutlu, kılın çıkış yönüne doğru yapay kıllar oluşturuyoruz.  Bu uygulama tamamen kişinin kendi kaşı gibi duruyor ve dışarıdan bakıldığında herhangi bir uygulama yapıldığının farkedilmemesi doğru uygulamanın 1 numaralı kuralıdır.

KL: Özel Sibel Demir Güzellik Kursu’nun ortaya çıkış fikri ve kuruluşu nasıl gerçekleşti?

S.D.: Açıkça söylemek gerekirse; sektördeki bilgi ve uygulama kirliliğinin her zaman farkındaydık. Ancak, sektörden sevdiğim bir arkadaşımın bir sohbet sırasında bana kurduğu cümleler oldukça etkili oldu. Bana kurduğu cümlelerle özetle; bu bilgi kirliliği arasında asıl benim gibi gerçekten bilgi sahibi ve kaliteli uygulamalar yapan bir kişi olarak bilgilerimi başkalarına aktarmam gerektiğini, uzun vadede bu şekilde hem uygulamalarımda hem de yetiştirdiğim kişilerle daha da parlayabileceğimi anlattı. Ben ise, bu konuda henüz yeterince hazır ve yeterli olmadığımı düşünüyordum. Ama aslında bakarsanız arkadaşım haklıydı ve ben bu konu üzerinde yaptığım araştırma ve gözlemler sonucunda kendi yeteneklerimin farkına vardım. Bu konuda dürüst olacağım; benim böyle bir akademi açacak bütçem yoktu ama birkaç arkadaşım ve tabi ki en büyük destekçim olan annem sayesinde; Az önceki sorunuzda bahsettiğim gibi 2010 yılında ilk olarak Sibel Demir Akademi’yi açtım ve ilk profesyonel makyaj ve kalıcı makyaj eğitimlerimize orada başladık. Ayrıca, Türkiye’nin dört bir yanında bir çok firma ile organizasyonlar yaptık. Sonrasında kendim bile farketmeden bir “Sibel Demir” markası oluştuğunu gördüm. Verdiğim eğitim sayısı zaman içerisinde çok fazla arttığı için yetiştirdiğim öğrencilerin yasal ehliyetlerini vermem gerektiğine karar verdim. Çünkü Akademi’mizde sertifikalı eğitimler veriyor olsak da bunun resmi bir yükümlülüğü yoktu. Konu ile ilgili bir araştırma yapıp T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmamız gerektiğine karar verdim ve çok hızlı bir şekilde ilerleyen bir süreç sonucunda, ne kadar benim için bir hayalden ibaret olsa da  M.E.B. Özel Sibel Demir Güzellik Okulu’nu kurarak hayalimi gerçeğe dönüştürdüm.

KL: MEB onaylı bu güzellik kursunda hangi eğitimleri veriyorsunuz ve buradan mezun olan öğrenciler nerelerde iş imkanına sahip olabilirler?

S.D.: Okulumuzda kalıcı makyaj, profesyonel makyaj, protez tırnak, ipek kirpik, saç simülasyonu, kirpik lifting eğitimlerini veriyoruz. Bizden mezun olan öğrencilerimizden bazıları kendi salonlarında aldıkları eğitimlerin uygulamalarını yapıyor. Bazen manikür salonlarında çalışan arkadaşlarımız bu eğitimleri alıp, kendilerine yeni bir kazanç kapısı açıyorlar, güzellik salonlarında çalışabiliyorlar, setlerde freelance çalışan veya çalışmak isteyen makyözler ve hatta son birkaç yıldır farklı sektörlerde çalışanlar ve ev hanımları bizden eğitim alıp, bizim sektörümüze geçiş yapıyorlar. Güzellik sektörü çığ gibi büyüyor Türkiye ve yurtdışında bence en geçerli mesleklerden biri olduğunu düşünüyorum. Biz size kocaman 24 ayar bir altın bilezik veriyoruz.

KL: Tükiye’de sektörün durumunu nasıl görüyorsunuz? Sizce daha da ileri gitmek için neler yapmalı?

S.D.: Açıkçası şu ana kadar sorduğunuz tüm sorulara bütün şeffaflığımla cevap verdim, bu sorunuzda da son derece gerçekçi olmak istiyorum. Sektörümüzde çok fazla bilgi kirliliği, çok fazla yanlış uygulama ve çok fazla yetersiz eğitim olduğu son derece aşikar. Kendi tecrübelerimden örnek vereyim; benden 5 gün eğitim alıp ertesi gün kendisi eğitim vermeye başlayan insanlar gördüm. Bu konuda bir önlem alınması gerektiği kanaatindeyim. Eğitimlerini yeterlilikle tamamlamadan, usta eğiticilik belgesi olmadan bir kişinin eğitmen olması sizce ne kadar doğru? Dolayısıyla daha ileri gitmek için öncelikle verilen eğitimler kontrole tabi olmalı, kişilerin alacakları eğitim kurumunu araştırmaları hatta eğitimi verecek kişi ile ilgili daha derinlemesine bilgi edinmeye çalışmaları ve daha önce eğitim verdikleri kişilerden geri dönüşleri de araştırmaları kesinlikle gerekli. Çünkü, eğitim alan kişilerin hem maddi hem manevi olarak zarar gördüklerine şahit oluyorum ve bu durum beni çok üzüyor.

 

KL: Meslektaşlarınıza ve KL Kuaför Life okurlarına neler söylemek istersiniz?

S.D.:Öncelikle değerli okurlarınızla beni bu mecrada buluşturduğunuz için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten sektörün geneli açısından çok kıymetli bilgilerin paylaşıldığı KL Kuaför Life’ta yer almak benim için çok değerli. Sektörümüzün, sektörle alakalı gerçek ve net bilgileri paylaşan kaliteli bir mecra ihtiyacını karşıladığınızı tüm içtenliğimle söylemek istiyorum.

Yorum Yapın

© 2015 Designed By Atokyay

Scroll to top